Jesteś tutaj: Start / O nas

O nas

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
Fundacja została założona 16 stycznia 2014 roku i jest dedykowana Karolowi Bilskiemu, zmarłemu bratu Fundatora i Prezesa organizacji. 

Misją organizacji jest patrzenie na świat "oczami brata", "oczami osób z niepełnosprawnością". 

Fundacja prowadzi pracownie aktywizacji społecznej i zawodowej dla osób z niepełnosprawnością, mieszkania wspomagano-treningowe, Specjalistyczno-Opiekuńczą Placówkę Wsparcia Dziennego dla dzieci i młodzieży, Teatr Oczami Brata, warsztaty artystyczne dla osób o różnej sprawności, projekt „(Nie)pełnosprawni – aktywni kulturalnie”, promuje twórczość uzdolnionych osób z niepełnosprawnością, organizuje społeczność lokalną i promuje wolontariat, przeprowadza projekt DOWN-LOVE - warsztaty z uczniami szkół, studentami na temat niepełnosprawności, współrealizuje projekt „Biuro Aktywizacji Społecznej”, wdrażając model asystentury społecznej, realizują usług przerwy wytchnieniowej dla opiekunów faktycznych osób zależnych oraz razem z Miastem Częstochowa założyła Spółdzielnię Socjalną „Jasne, że alternatywa 21”.
 
Zespół Fundacji Oczami Brata tworzą osoby posiadające wykształcenie, wiedzę i doświadczenie w zakresie pracy socjalnej, poradnictwa i wsparca osób starszych i niepełnosprawnych oraz przewlekle chorych. Pracownicy Fundacji mają również bogate doświadczenie w zakresie pracy z osobami z niepełnosprawnością, również we współpracy z innych organizacjami, doświadczenie to udokumentowane jest wieloma zaświadczeniami i certyfikatami. W działania realizowane przez organizację angażuje się ponad 600 wolontariuszy. Fundacja współpracuje z przeszło 50 organizacjami i instytucjami! 
 
Nasz zarząd tworzą: 

Paweł Bilski – Fundator oraz Prezes Zarządu Fundacji Oczami Brata, Prezes Zarządu Spółdzielni Socjalnej „Jasne, że alternatywa 21”, koordynator Wolontariatu Młodzieżowego przy SWP AGAPE do 2013 roku, pomysłodawca wielu projektów: Teatr Integracyjny ALA - Instruktor od 2010 r., „(Nie)pełnosprawni – aktywni kulturalnie”, DOWN-LOVE, certyfikowany szkoleniowiec wolontariatu, Instruktor zajęć w Teatrze Oczami Brata od 2014 r. współpracuje z Ogólnopolską Siecią Centrum Wolontariatu, od 2013 roku organizuje społeczność lokalną w Częstochowie, a od 2008 roku posiada doświadczenie w temacie wolontariatu. Przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, członek Rady Dzielnicy Błeszno, animator Partnerstwa „Częstochowa Niepełnosprawnym” oraz Partnerstwa na Rzecz Aktywności Lokalnej „Teraz Błeszno”. Z wykształcenia magister pracy socjalnej, specjalista z zakresu organizacji pomocy społecznej, ukończy szkolenie coachingowe „Dwa sektory – jedna wizja” organizowane przez Szkołę Liderów oraz firmę PwC.

Paulina Ziembacz – Wiceprezes Zarządu Fundacji Oczami Brata, Kierownik Specjalistyczno Opiekuńczej Placówki Wsparcia Dziennego prowadzonej przez Fundację Oczami Brata, Dyspozytor Asystentów w projekcie "Biuro Aktywizacji Społecznej", koordynator projektu Teatru Oczami Brata,laureatka nagrody „Wolontariusz roku 2014” przyznanej podczas Gali Częstochowskiego Wolontariatu w 2014 roku. Posiada 8’ letnie doświadczenie
w temacie wolontariatu, z wykształcenia pracownik socjalny, magister pedagogiki, koordynatorka wielu projektów w Fundacji Oczami Brata.

Dodatkowo w skład zespołu wchodzą:

Adrianna Kapitańska – studentka socjologii w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Pracowała jako animator lokalny w projekcie „Zmieniając dziś, projektujesz lepsze jutro”. Przez wiele lat blisko związana z harcerstwem i PTTK, od 7 lat współorganizuje kolonie oraz zajęcia tematyczne dla dzieci i młodzieży, wielbicielka górskich wędrówek. Ukończyła kurs wychowawcy kolonijnego oraz kurs pierwszej pomocy. W Fundacji Oczami Barta pełni funkcję asystentki biurowej.

W fundacji pracują również: Józef Kamiński, Kinga Ociepka, Joanna Wieczorek, Karolina Brzozowicz, Sylwia Kuczyńska, Małgorzata Ciszewska, Dorota Nizler, Agata Sufin, Izabela Bilska, Dominika Dorobisz, Paulina Matuszny, Monika Kręgiel, Anna Ostrowska, Karolina Stoińska, Jakub Zamojski, Katarzyna Dłużniakiewicz, Marta Goldsztajn, Katarzyna Frankiewicz, Janusz Bilski, Julia Kulig, Elżbieta Brodzińska, Karolina Milewska, Piotr Cieślak, Monika Porwit, Maciej Zawolik.

Statut Fundacji Oczami Brata

Artykuły

Święta Bożego Narodzenia

23 grudnia 2017

Świąt Bożego Narodzenie wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i odpoczynek, Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia, pełnego optymizmu, wiary, szczęścia i powodzenia życzy Zarząd Fundacji Oczami Brata wraz z Zespołem Pracowników, Wolontariuszy oraz Podopiecznych 

Filmowe podsumowanie roku w Fundacji Oczami Brata

20 grudnia 2017

Koniec roku to czas podsumowań i refleksji. Dlatego też postanowiliśmy po raz kolejny przygotować filmowy przegląd prawie wszystkich naszych działań. Zachęcamy do obejrzenia i towarzyszenie nam w kolejnym 2018 roku! My natomiast obiecujemy, że dziać się będzie jeszcze więcej :)

Korzystając z okazji, chcemy podziękować również Piotrowi Cieślakowi za to, że kolejny rok towarzyszy nam z kamerą! 

Przejdź do - Szukamy kolejnych rąk do pracy!

Szukamy kolejnych rąk do pracy!

1 listopada 2017

Kochani szukamy kolejnych rąk do pracy! :)

 
1. Nasza Spółdzielnia Socjalna "Jasne, że alternatywa 21" poszukuje pracowników do Klubokawiarni "Alternatywa 21" (ul. Mielczarskiego 20). Pracę oferujemy w charakterze kucharza oraz pomocy kuchennej. Wymagane jest posiadanie aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności oraz doświadczenie w dziedzinie gastronomii. 
2. Do naszego biura poszukujemy pracownika biurowego, asystenta Zarządu, sekretarki. Oczekujemy osoby komunikatywnej, zaangażowanej, znającej tematykę pracy w 3 sektorze i ekonomii społecznej. 
3. Poszukujemy również dwóch Asystentów Osobistych Osób Niepełnosprawnych do sprawowania wsparcia na rzecz podopiecznych fundacji w ramach przerwy wychnieniowej dla rodziców/opiekunów osób z niepełnosprawnością. 
 
Gwarantujemy pracę w silnym, rozwijającym się zespole. Możliwość realizacji i poczucie spełnienia. Zachęcamy do wysłania CV i listu motywacyjnego na adres: biuro@oczamibrata.pl
W razie jakichkolwiek wątpliwości można też dzwonić: 533-527-368.
.
 
Rekrutacja trwa do 10 listopada 2017 roku.
Przejdź do - Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt!

15 kwietnia 2017

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, przyjmijcie Państwo najserdeczniejsze, wypełnione słońcem i uśmiechem życzenia. Niech atmosfera tych Świąt napełni Państwa nową nadzieją rodzącą się wraz ze Zmartwychwstaniem Chrystusa. Niech nie zabraknie miłych rozmów z bliskimi, chwili odpoczynku i tego co sprawia, że czujecie się Państwo szczęśliwi!

Zarząd, Zespół Fundacji Oczami Brata wraz z podopiecznymi

Przejdź do - Rocznica śmierci Karola

Rocznica śmierci Karola

25 lutego 2017

Dnia 25 lutego 2013 roku, o godzinie 2:00 zmarł Karol Bilski - brat Prezesa Fundacji Oczami Brata. Karol stał się inspiracją do założenia projektu DOWN-LOVE, a rok później Fundacji Oczami Brata... i do tej pory, towarzyszy nam we wszystkich sprawach organizacji

https://youtu.be/rzez7lgEJKU

Przejdź do - Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych

Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych

24 lutego 2017

Mamy zaszczyt poinformować, że w ostatnim czasie Prezes Zarządu naszej fundacji, Paweł Bilski został wybrany Przewodniczącym Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Gratulujemy mu i życzymy powodzenia w realizacji nowego programu pracy Rady! :)

Przejdź do - Plebiscyt "Człowiek roku 2016 w Częstochowie"

Plebiscyt "Człowiek roku 2016 w Częstochowie"

22 lutego 2017

Pamiętacie plebiscyt na Człowieka Roku 2016 w Częstochowie? Prezesowi Zarządu naszej Fundacji Paweł Bilski udało się wygrać! Dziękujemy wszystkim, którzy oddawali na niego głosy i zachęcamy do głosowania w etapie wojewódzkim! Głosowanie już trwa, a więcej informacji znajdziecie na naszym specjalnym wydarzeniu:

https://www.facebook.com/events/171356946683098/

Pliki do pobrania

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-01-15
Data publikacji:2016-01-15
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:23083