AKADEMIA WOLONTARIATU
Fundacja Oczami Brata zaprasza do projektu pn. "Akademia Wolontariatu", który jest dofinansowany ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Akademia jest innowacyjną i nowatorską formą działania na gruncie wolontariatu. Poszukujemy nowych, nierutynowych rozwiązań problemów w środowiskach zagrożonych wykluczeniem i marginalizacją społeczną. Głównym celem projektu jest stworzenie przestrzeni, w której wolontariusze będą mogli doskonalić swoje umiejętności, otrzymywać oferty pracy wolontaryjnej, stawiać pierwsze kroki na rynku pracy oraz zwiększać swoją wiedzę w dziedzinie wolontariatu.
Akademia Wolontariatu to miejsce, w którym dzieją się rzeczy nieprzeciętne. Akademia jest miejscem dla osób, których pasją jest pomaganie drugiemu człowiekowi oraz angażowanie się w działania wolontaryjne. Akademia jest szansą nie tylko na to, aby pomagać drugiemu człowiekowi, ale również daje szansę na rozwój osobisty każdego wolontariusza. Najważniejszymi działaniami podejmowanymi w Akademii Wolontariatu są:
- Zrzeszanie wolontariuszy, działaczy, organizacji społecznych z całego miasta i okolic.
- Wspomaganie już funkcjonujących ośrodków aktywności lokalnych, m.in. przez przekazywanie ofert wolontarystycznych do wolontariuszy, napływających
od działających lokalnie organizacji pozarządowych oraz publicznych instytucji dzięki pośrednictwu wolontariatu. - Szkolenia, rozwój i edukacja wolontariuszy, którzy ochoczo działają wolontarystycznie na terenie naszego miasta.
- Zapewnienie wolontariuszom lepszego startu na rynku pracy oraz tworzenie możliwości do udoskonalania i kreowania nowych działań poprzez Biuro Karier Społecznych.
- Szeroka akcja promocyjna w szkołach różnego szczebla oraz instytucjach już współpracujących z grupą potencjalnych wolontariuszy.
- Nagradzanie i docenianie wolontariuszy podczas „zakończenia roku akademickiego”, 5 grudnia 2016 i 2017 roku.
Akademia w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich funkcjonuje od 1 maja 2016 roku do 30 listopada 2017 roku, z możliwością kontynuacji. Działania dofinansowane jest ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie materiały dostępne są do pobrania poniżej w formie elektronicznej. Ponadto to zgłoszenia do projektu można znaleźć w:
- Biurze Fundacji Oczami Brata (ul. Żużlowa 4, Hala Sportowa Częstochowa),
- Centrum Promocji Młodych (Al. Wolności 30, Częstochowa),
- Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1, Częstochowa).
Koordynatorem Wolontariatu jest Konrad Flis, Tel. 537-922-185,
e-mail: k.flis@oczamibrata.pl
Artykuły
Konferencja podsumowująca projekt pn. "Akademia Wolontariatu"
Konferencja podsumowujące projekt Akademia Wolontariatu odbyła się 20 listopada 2017 roku, w sali sesyjnej urzędu miasta Częstochowy. Spotkanie było okazją do podsumowania działań jakie odbyły się w ramach projektu oraz do podziękowania wolontariuszom za ich pracę. Projekt dofinansowany z Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, a zrealizowany został przez Fundację Oczami Brata.
Wyjazd szkoleniowy dla wolontariuszy Akademii Wolontariatu
W drugiej połowie maja odbył się wyjazd szkoleniowy dla Wolontariuszy i Wolontariuszek Akademii Wolontariatu! Podczas szkoleń dowiedzieli się między innymi, jak napisać projekt, czemu warto być wolontariuszem i co najważniejsze - jak przygotować własne działanie.
Akademia Wolontariatu w szkołach!
Fundacja Oczami Brata realizująca zadanie pn. „Akademia Wolontariatu”, serdecznie zaprasza nauczycieli ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w bezpłatnym szkoleniu „Wolontariat w szkole – Szkolne Kluby Wolontariatu”. Szkolenie odbędzie się 25 kwietnia w godzinach 14:00 – 18:00 w Klubokawiarni Alternatywa 21 (ul. Przemysłowa 14/16, Częstochowa).
Czytaj więcej o: Akademia Wolontariatu w szkołach!Barwy Wolontariatu
Sezon Barw Wolontariatu się skończył, wiec najwyższa pora go podsumować! 5 grudnia dokładnie w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza spotkaliśmy się wspólnie w Katowicach podczas Gali Śląskiego Wolontariatu podczas, której wszyscy nasi nominowali Wolontariusze indywidualni oraz nominowani w kategorii "Wolontariat Grupowy", zostali wyróżnieni! Dziękujemy Regionalne Centrum Wolontariatu Katowice za zaproszenie! Dokładnie tydzień później spotkaliśmy się w Częstochowie podczas Gali Częstochowskiego Wolontariatu. Spośród naszych nominacji kapituła postanowiła nagrodzić Weronika Patyk, której serdecznie gratulujemy!
Kolejne spotkanie z cyklu "Koordynuje!"
Spotkania z cyklu „koordynuję” począwszy od lipca odbywają się w każdy pierwszy wtorek miesiąca w Regionalnym Centrum Wolontariatu w Katowicach. Ich celem jest zwiększanie wiedzy uczestników z zakresu zarządzania wolontariatem, ale też wymiana doświadczeń pomiędzy koordynatorami z różnych organizacji.
Czytaj więcej o: Kolejne spotkanie z cyklu "Koordynuje!"Prelekcje o wolontariacie
W I LO im. Juliusza Słowackiego odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie promujące wolontariat prowadzone przez Akademię Wolontariatu. Prelekcja wprowadzała słuchaczy w świat wolontariatu, wyjaśniając podstawowe zagadnienia i uświadamiając, że każdy z nas spotyka się z wolontariatem na co dzień. 167 uczniów klas pierwszych biorących udział w spotkaniu miało szansę przekonać się , jak wiele możliwości i korzyści daje włączenie się w działalność organizacji pozarządowych oraz jak prosto jest rozpocząć swoją przygodę jako wolontariusz.
Czytaj więcej o: Prelekcje o wolontariacieModel LEVER
Przez ostatnie trzy dni, reprezentanci fundacji — Adrianna Mazur i Bartosz Karczewski — uczestniczyli w szkoleniu dla asesorów i tutorów modelu LEVER. Został on stworzony po to, aby pomóc wolontariuszom w walidacji (potwierdzeniu) kompetencji miękkich zdobytych przez nich w trakcie wykonywania działań społecznych. Model składa się z pięciu etapów, po przejściu których wolontariusz otrzymuje międzynarodowy certyfikat w języku polskim i angielskim opisujący poziom posiadanych kompetencji miękkich. Udział w procesie certyfikacji jest bezpłatny. Więcej informacji o Modelu LEVER na stronie WWW.
Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja
Aktywność, rozwój i chęć zmian – to właśnie określa uczestników Akademii Liderów prowadzonej przez Fundację Świętego Mikołaja z Warszawy. W tym roku na ten wyjazd wybrały się przedstawicielki naszej Fundacji: Aleksandra Bąbelewska, Patrycja Król, Weronika Król oraz Julia Owczarek.
W trakcie dwutygodniowego wyjazdu młodzi z całej Polski pracują nad swoimi projektami pod okiem wykwalifikowanych tutorów. Oczywiście poza samą pracą uczestnicy maja okazję się bliżej poznawać, zawiązywać przyjaźnie i znajomości, które na pewno wykorzystają w przyszłości.
Jest to duża dawka inspiracji i optymizmu, którą nasze dziewczyny przywiozą do Częstochowy i wykorzystają przy tworzeniu kolejnych projektów!
Strona: 1/2
- Strona: bieżąca1
- Strona: 2
- następna
- Przejdź na koniec
Pliki do pobrania
Regulamin Akademii Wolontariatu (229.72 KB)
Deklaracja udziału w projekcie (449.78 KB)
Konspekt działania w współpracy ze szkołami (466.32 KB)
Rozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2016-03-09 |
Data publikacji: | 2016-03-09 |
Osoba sporządzająca dokument: | |
Osoba wprowadzająca dokument: | Bartosz Karczewski |
Liczba odwiedzin: | 15103 |